Eye of Truth
Congressman Ken Calvert from California

Profile for Congressman Ken Calvert from California

Congressman Ken  Calvert
Republican
California
202-225-1986
District: 42

Next Election: 2020

Missed 0 Votes

Absent for 0% of Votes

Votes with Party 95%

Seniority: 28

Latest Votes:

Jun 12 2019

Voted Yes On Agreeing to the Amendment on HR2740

Moore of Wisconsin Part B Amendment No. 28

Jun 12 2019

Voted Yes On Agreeing to the Amendment on HR2740

Johnson of Ohio Part B Amendment No. 27

see all votes

Latest Announcements:

May 23 2019 - 12:34 PM

Rep. Calvert Introduces Bill to Establish Western Riverside County Wildlife Refuge

May 21 2019 - 4:16 PM

Rep. Calvert Offers Amendment to Fund Shasta Dam Expansion

Campaign Finance Summary:

Contributions: $0
Individual $0
PAC & SuperPac $0
Disbursements: $0
Individual Refunds $0
Committee Refunds $0
Debts owed $0
Cash on Hand $0

view full campaign finance report

view fec.gov data

Bills Sponsored:

Jan 17 2019

hr646

House Oversight and Reform Committee

14 cosponsors

To designate the facility of the United States Postal Service located at 24930 Washington Avenue in Murrieta, California, as the "Riverside County Iraq and Afghanistan Veterans Memorial Post Office".

Referred to the House Committee on Oversight and Reform. - Jan 17 2019

Jun 19 2018

hr6147

House Appropriations Committee

0 cosponsors

Making appropriations for the Department of the Interior, environment, and related agencies for the fiscal year ending September 30, 2019, and for other purposes.

Senate insists on its amendment, agrees to request for a conference, appoints conferees Murkowski; Collins; Lankford; Hoeven; Shelby; Hyde-Smith; Udall; Reed; Coons; Merkley; Leahy by Voice Vote. (consideration: CR S6101 - Sep 6 2018

May 9 2018

hr5720

House Transportation and Infrastructure Committee

2 cosponsors

To deauthorize a portion of a project in California, and for other purposes.

Referred to the House Committee on Transportation and Infrastructure. - May 9 2018

Oct 3 2017

hr3916

House Natural Resources Committee

4 cosponsors

To amend the Endangered Species Act of 1973 to vest in the Secretary of the Interior functions under that Act with respect to species of fish that spawn in fresh or estuarine waters and migrate to ocean waters, and species of fish that spawn in ocean waters and migrate to fresh waters.

Referred to the House Committee on Natural Resources. - Oct 3 2017

Jul 28 2017

hr3567

House Agriculture Committee

1 cosponsors

To authorize the purchase of a small parcel of Natural Resources Conservation Service property in Riverside, California, by the Riverside Corona Resource Conservation District, and for other purposes.

Received in the Senate and Read twice and referred to the Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry. - Nov 1 2017

Jul 21 2017

hr3354

House Appropriations Committee

0 cosponsors

Making appropriations for the Department of the Interior, environment, and related agencies for the fiscal year ending September 30, 2018, and for other purposes.

Rules Committee Resolution H. Res. 500 Reported to House. Rule provides for consideration of H.R. 3354 with 2 hours of general debate. Measure will be considered read. Specified amendments are in order. The rule also pro - Sep 27 2017