Eye of Truth
Congressman Rick Crawford from Arkansas

Profile for Congressman Rick Crawford from Arkansas

Congressman Rick  Crawford
Republican
Arkansas
202-225-4076
District: 1

Next Election: 2020

Missed 0 Votes

Absent for 0% of Votes

Votes with Party 95%

Seniority: 10

Latest Votes:

Nov 21 2019

Voted No On Passage on HR1309

Workplace Violence Prevention for Heath Care and Social Service Workers Act

Nov 21 2019

Voted No Table Appeal of the Ruling of the Chair on HR1309

Workplace Violence Prevention for Heath Care and Social Service Workers Act

see all votes

Latest Announcements:

Nov 8 2019 - 12:00 AM

Rep. Crawford Announces Temporary Resignation from the House Intelligence Committee

Oct 29 2019 - 12:00 AM

Finkenauer, Crawford Introduce Bill to Help New and Beginning Farmers

Campaign Finance Summary:

Contributions: $1,019,464
Individual $517,327
PAC & SuperPac $497,188
Disbursements: $966,617
Individual Refunds $1,000
Committee Refunds $0
Debts owed $0
Cash on Hand $311,425

view full campaign finance report

view fec.gov data

Bills Sponsored:

Nov 19 2019

hr5175

House Energy and Commerce Committee

18 cosponsors

To amend title 49, United States Code, to provide enhanced safety in pipeline transportation, and for other purposes.

Referred to the Committee on Transportation and Infrastructure, and in addition to the Committee on Energy and Commerce, for a period to be subsequently determined by the Speaker, in each case for consideration of such provisions as fall within the jurisdiction of the committee concerned. - Nov 19 2019

Sep 18 2019

hr4383

House Homeland Security Committee

0 cosponsors

To ensure that unclaimed money recovered at airport security checkpoints is transferred to a fund for certain border security activities, and for other purposes.

Referred to the Subcommittee on Transportation and Maritime Security. - Oct 2 2019

Jul 12 2019

hr3740

House Education and Labor

0 cosponsors

To amend the Immigration and Nationality Act to simplify and rename the H-2C worker program, and for other purposes.

Referred to the Subcommittee on Immigration and Citizenship. - Aug 6 2019

Mar 27 2019

hr1898

House Agriculture Committee

1 cosponsors

To modify the prohibition on United States assistance and financing for certain exports to Cuba under the Trade Sanctions Reform and Export Enhancement Act of 2000, and for other purposes.

Referred to the Committee on Foreign Affairs, and in addition to the Committees on Financial Services, and Agriculture, for a period to be subsequently determined by the Speaker, in each case for consideration of such provisions as fall within the jurisdiction of the committee concerned. - Mar 27 2019

Feb 27 2019

hr1402

House Natural Resources Committee

0 cosponsors

To transfer functions related to the preparation of flood maps from the Administrator of the Federal Emergency Management Agency to the Director of the United States Geological Survey, and for other purposes.

Referred to the Committee on Financial Services, and in addition to the Committee on Natural Resources, for a period to be subsequently determined by the Speaker, in each case for consideration of such provisions as fall within the jurisdiction of the committee concerned. - Feb 27 2019

Feb 8 2019

hr1123

House Judiciary Committee

3 cosponsors

To amend title 28, United States Code, to modify the composition of the eastern judicial district of Arkansas, and for other purposes.

Referred to the House Committee on the Judiciary. - Nov 18 2019

Jul 10 2018

hr6327

House Judiciary Committee

3 cosponsors

To amend title 28, United States Code, to modify the composition of the Eastern judicial district of Arkansas, and for other purposes.

Referred to the Subcommittee on Courts, Intellectual Property, and the Internet. - Aug 6 2018

Jun 21 2018

hr6181

House Judiciary Committee

0 cosponsors

To amend the Immigration and Nationality Act to address the protective custody of alien children accompanied by parents, and for other purposes.

Referred to the House Committee on the Judiciary. - Jun 21 2018

Jun 21 2018

hr6178

House Transportation and Infrastructure Committee

2 cosponsors

To amend the Motor Carrier Safety Improvement Act of 1999 with respect to exemptions from certain motor carrier regulations, and for other purposes.

Referred to the House Committee on Transportation and Infrastructure. - Jun 21 2018

Apr 18 2018

hr5559

House Natural Resources Committee

0 cosponsors

To transfer functions related to the preparation of flood maps from the Administrator of the Federal Emergency Management Agency to the Director of the United States Geological Survey, and for other purposes.

Referred to the Committee on Financial Services, and in addition to the Committee on Natural Resources, for a period to be subsequently determined by the Speaker, in each case for consideration of such provisions as fall - Apr 18 2018

Mar 13 2018

hr5256

House Judiciary Committee

1 cosponsors

To direct the Attorney General to acquire data, for each calendar year, about sexual offenses, including rape, that occur aboard any mode of transportation over which the Federal government exercises jurisdiction.

Referred to the House Committee on the Judiciary. - Mar 13 2018

Jun 23 2017

hr3041

House Natural Resources Committee

3 cosponsors

To amend the Lacey Act Amendments of 1981 to provide an exception for a de minimus amount of fish or wildlife included in interstate commercial shipments, and for other purposes.

Referred to the House Committee on Natural Resources. - Jun 23 2017

Mar 27 2017

hr1737

House Transportation and Infrastructure Committee

24 cosponsors

To amend the Water Resources Reform and Development Act of 2014 with respect to the application of the Spill Prevention, Control, and Countermeasure rule to certain farms, and for other purposes.

Referred to the House Committee on Transportation and Infrastructure. - Mar 27 2017