Eye of Truth
Congressman Doug LaMalfa from California

Profile for Congressman Doug LaMalfa from California

Congressman Doug  LaMalfa
Republican
California
202-225-3076
District: 1

Next Election: 2020

Missed 5 Votes

Absent for 12% of Votes

Votes with Party 95%

Seniority: 8

Latest Votes:

Sep 27 2019

Voted No On Motion to Table on HRES603

Raising a question of the privileges of the House

Sep 27 2019

Voted Yes On Motion to Suspend the Rules and Pass on HR3722

Joint Task Force to Combat Opioid Trafficking Act

see all votes

Latest Announcements:

Oct 9 2019 - 2:47 PM

LaMalfa Statement on New DOT Rural Infrastructure Program

Oct 9 2019 - 10:32 AM

LaMalfa Reacts to Planned Power Outages in Northern California

Campaign Finance Summary:

Contributions: $1,034,565
Individual $577,725
PAC & SuperPac $454,332
Disbursements: $1,095,660
Individual Refunds $3,000
Committee Refunds $700
Debts owed $7,000
Cash on Hand $28,131

view full campaign finance report

view fec.gov data

Bills Sponsored:

Apr 29 2019

hr2381

House Ways and Means Committee

4 cosponsors

To amend the Internal Revenue Code of 1986 to repeal the excise tax on heavy trucks and trailers, and for other purposes.

Referred to the House Committee on Ways and Means. - Apr 29 2019

Jan 8 2019

hr317

House Natural Resources Committee

1 cosponsors

To reaffirm the action of the Secretary of the Interior to take land into trust for the benefit of the Santa Ynez Band of Chumash Mission Indians, and for other purposes.

Received in the Senate and Read twice and referred to the Committee on Indian Affairs. - Apr 30 2019

Oct 5 2018

hr7042

House Agriculture Committee

0 cosponsors

To exempt certain wildfire mitigation activities from certain environmental requirements, and for other purposes.

Referred to the Subcommittee on Conservation and Forestry. - Oct 22 2018

Oct 2 2018

hr7018

House Agriculture Committee

0 cosponsors

To impose enhanced penalties for conduct relating to unlawful production of a controlled substance on Federal property or while intentionally trespassing on the property of another that causes environmental damage, and for other purposes.

Referred to the Subcommittee on Conservation and Forestry. - Oct 22 2018

Aug 3 2018

hr6655

House Oversight and Government Reform Committee

0 cosponsors

To designate the facility of the United States Postal Service located at 44160 State Highway 299 East Suite 1 in McArthur, California, as the "Janet Lucille Oilar Post Office".

Referred to the House Committee on Oversight and Government Reform. - Dec 21 2018

Jun 5 2018

hr6007

House Natural Resources Committee

1 cosponsors

To release certain Federal land in California from wilderness study, and for other purposes.

Referred to the House Committee on Natural Resources. - Jun 5 2018

Feb 16 2018

hr5067

1 cosponsors

To amend the Internal Revenue Code of 1986 to provide for taxpayers making donations with their returns of income tax to the Federal Government to pay down the public debt.

Referred to the House Committee on Ways and Means. - Feb 16 2018

Oct 2 2017

hr3907

House Oversight and Government Reform Committee

6 cosponsors

To require the Director of the Office of Personnel Management to create a classification that more accurately reflects the vital role of wildland firefighters.

Referred to the House Committee on Oversight and Government Reform. - Oct 2 2017

Jul 28 2017

hr3535

House Natural Resources Committee

0 cosponsors

Ruffey Rancheria Restoration Act of 2017

Subcommittee Hearings Held. - Sep 26 2017

Jul 24 2017

hr3371

House Natural Resources Committee

0 cosponsors

To provide for the conveyance of an obsolete Over-the-Horizon Backscatter Radar System receiving station in Modoc County, California, to promote economic development of the site.

Referred to the Subcommittee on Federal Lands. - Aug 8 2017

Jun 20 2017

hr2946

House Ways and Means Committee

1 cosponsors

To amend the Internal Revenue Code of 1986 to repeal the excise tax on heavy trucks and trailers, and for other purposes.

Referred to the House Committee on Ways and Means. - Jun 20 2017

Apr 4 2017

hr1891

House Agriculture Committee

9 cosponsors

To amend the Plant Protection Act with respect to authorized uses of methyl bromide, and for other purposes.

Referred to the Subcommittee on Biotechnology, Horticulture, and Research. - Apr 24 2017

Apr 4 2017

hr1873

House Agriculture Committee

5 cosponsors

To amend the Federal Land Policy and Management Act of 1976 to enhance the reliability of the electricity grid and reduce the threat of wildfires to and from electric transmission and distribution facilities on Federal lands by facilitating vegetation management on such lands.

Rules Committee Resolution H. Res. 392 Reported to House. Rule provides for consideration of H.R. 1873 and 1654, with 1 hour of general debate for each bill. Previous question shall be considered as ordered without inter - Sep 19 2017

Mar 10 2017

hr1491

House Natural Resources Committee

0 cosponsors

To reaffirm the action of the Secretary of the Interior to take land into trust for the benefit of the Santa Ynez Band of Chumash Mission Indians, and for other purposes.

Referred to the House Committee on Natural Resources. - Aug 23 2018

Jan 4 2017

hr289

House Agriculture Committee

10 cosponsors

GO Act

Received in the Senate and Read twice and referred to the Committee on Energy and Natural Resources. - Oct 3 2017