Eye of Truth
Maine members of the US Senate

Maine members of the US Senate

Congressman Susan  Collins
Republican
Next Election: 2026
Susan Collins
Maine
202-224-2523

view facebook page

Latest Announcements:

Jun 16 2021 - 4:54 PM

Senator Collins Announces 10 Additional Senators to Support Bipartisan Infrastructure Package

Jun 16 2021 - 2:58 PM

Senator Collins Urges Agriculture Secretary to Reconsider Proposed Cut to Potato Research Funding

Latest Votes:

Jun 16 2021

Voted Yes On the Cloture Motion on PN363

Tommy P. Beaudreau, of Alaska, to be Deputy Secretary of the Interior

Jun 16 2021

Voted Yes On the Nomination on PN390

Lydia Kay Griggsby, of Maryland, to be United States District Judge for the District of Maryland

see all votes

Recently Sponsored Bills:

s2047 - Jun 14 2021

A bill to ban the use of intentionally added perfluoroalkyl or polyfluoroalkyl substances in cosmetics.

s2047 - Jun 14 2021

A bill to ban the use of intentionally added perfluoroalkyl or polyfluoroalkyl substances in cosmetics.

s2022 - Jun 10 2021

A bill to enable States to better provide access to whole genome sequencing clinical services for certain undiagnosed children under the Medicaid program, and for other purposes.

s2022 - Jun 10 2021

A bill to enable States to better provide access to whole genome sequencing clinical services for certain undiagnosed children under the Medicaid program, and for other purposes.

s1943 - May 27 2021

A bill to amend title XVIII of the Social Security Act to improve access to, and utilization of, bone mass measurement benefits under part B of the Medicare program by establishing a minimum payment amount under such part for bone mass measurement.

Campaign Finance Summary:

Contributions: $0
Individual $0
PAC & SuperPac $0
Disbursements: $0
Individual Refunds $0
Committee Refunds $0
Debts Owed $0
Cash on Hand $0

view full campaign finance report

view fec.gov data

Congressman Angus  King

Next Election: 2024
Angus King
Maine
202-224-5344

view facebook page

Latest Announcements:

Latest Votes:

Jun 16 2021

Voted Yes On the Cloture Motion on PN363

Tommy P. Beaudreau, of Alaska, to be Deputy Secretary of the Interior

Jun 16 2021

Voted Yes On the Nomination on PN390

Lydia Kay Griggsby, of Maryland, to be United States District Judge for the District of Maryland

see all votes

Recently Sponsored Bills:

s1981 - Jun 9 2021

A bill to amend the Internal Revenue Code of 1986 to modify rules relating to donor advised funds, and for other purposes.

s1918 - May 27 2021

A bill to support the reuse and recycling of batteries and critical minerals, and for other purposes.

s1857 - May 26 2021

A bill to provide appropriations for the Internal Revenue Service to overhaul technology and strengthen enforcement, and for other purposes.

sres193 - Apr 29 2021

A resolution supporting the designation of the week of May 2, 2021, as "Children's Mental Health Awareness Week" and the day of May 9, 2021, as "Children's Mental Health Awareness Day".

sres194 - Apr 29 2021

A resolution celebrating the 149th anniversary of Arbor Day.

Campaign Finance Summary:

Contributions: $0
Individual $0
PAC & SuperPac $0
Disbursements: $0
Individual Refunds $0
Committee Refunds $0
Debts Owed $0
Cash on Hand $0

view full campaign finance report

view fec.gov data

Confirmed & Pending Nominations in Maine

Kyle Hauptman
Confirmed
Kyle Hauptman, of Maine, to be a Member of the National Credit Union Administration Board for a term expiring August 2, 2025, vice J. Mark McWatters, term expired.

Amanda Wood Laihow
Confirmed
Amanda Wood Laihow, of Maine, to be a Member of Occupational Safety and Health Review Commission for the remainder of a term expiring April 27, 2023, vice Heather L. MacDougall, resigned.

Bruce Poliquin
Pending
Bruce Poliquin, of Maine, to be a Director of the Securities Investor Protection Corporation for a term expiring December 31, 2021, vice Sharon Y. Bowen, term expired.

Jean M. Yarbrough
Confirmed
Jean M. Yarbrough, of Maine, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2022, vice Martha Wagner Weinberg, term expired.