Eye of Truth
Maine members of the US Senate

Maine members of the US Senate

Congressman Susan  Collins
Republican
Next Election: 2026
Susan Collins
Maine
202-224-2523

view facebook page

Latest Announcements:

twitter.com/SenatorCollins

Latest Votes:

Jun 12 2024

Voted Yes On the Cloture Motion on PN1469

Judy W. Chang, of Massachusetts, to be a Member of the Federal Energy Regulatory Commission for a term expiring June 30, 2029

Jun 12 2024

Voted Yes On the Nomination on PN1471

Lindsay S. See, of West Virginia, to be a Member of the Federal Energy Regulatory Commission for a term expiring June 30, 2028

see all votes

Recently Sponsored Bills:

s4391 - May 22 2024

A bill to amend the Workforce Innovation and Opportunity Act to recognize digital skills and digital literacy as critical adult education and literacy objectives, and for other purposes.

s4391 - May 22 2024

A bill to amend the Workforce Innovation and Opportunity Act to recognize digital skills and digital literacy as critical adult education and literacy objectives, and for other purposes.

sres690 - May 15 2024

A resolution supporting the designation of May 15, 2024, as "National Senior Fraud Awareness Day" to raise awareness about the increasing number of fraudulent scams targeted at seniors in the United States, to encourage the implementation of policies to prevent those scams from happening, and to improve protections from those scams for seniors.

s4325 - May 14 2024

A bill to amend the Public Health Service Act to reauthorize the program relating to lifespan respite care, and for other purposes.

s4251 - May 2 2024

A bill to establish a payment program for unexpected loss of markets and revenues to timber harvesting and timber hauling businesses due to major disasters, and for other purposes.

Campaign Finance Summary:

Contributions: $0
Individual $0
PAC & SuperPac $0
Disbursements: $0
Individual Refunds $0
Committee Refunds $0
Debts Owed $0
Cash on Hand $0

view full campaign finance report

view fec.gov data

Congressman Angus  King

Next Election: 2024
Angus King
Maine
202-224-5344

view facebook page

Latest Announcements:

twitter.com/SenAngusKing

Latest Votes:

Jun 12 2024

Voted Yes On the Cloture Motion on PN1469

Judy W. Chang, of Massachusetts, to be a Member of the Federal Energy Regulatory Commission for a term expiring June 30, 2029

Jun 12 2024

Voted Yes On the Nomination on PN1471

Lindsay S. See, of West Virginia, to be a Member of the Federal Energy Regulatory Commission for a term expiring June 30, 2028

see all votes

Recently Sponsored Bills:

sres657 - Apr 20 2024

A resolution celebrating the 152nd anniversary of Arbor Day.

sres645 - Apr 16 2024

A resolution designating the week of April 20 through April 28, 2024, as "National Park Week".

sres645 - Apr 16 2024

A resolution designating the week of April 20 through April 28, 2024, as "National Park Week".

sres612 - Mar 21 2024

A resolution recognizing the importance of maple syrup production to the State of Maine and designating March 24, 2024, as "Maine Maple Sunday".

sres612 - Mar 21 2024

A resolution recognizing the importance of maple syrup production to the State of Maine and designating March 24, 2024, as "Maine Maple Sunday".

Campaign Finance Summary:

Contributions: $0
Individual $0
PAC & SuperPac $0
Disbursements: $0
Individual Refunds $0
Committee Refunds $0
Debts Owed $0
Cash on Hand $0

view full campaign finance report

view fec.gov data

Confirmed & Pending Nominations in Maine

Kyle Hauptman
Confirmed
Kyle Hauptman, of Maine, to be a Member of the National Credit Union Administration Board for a term expiring August 2, 2025, vice J. Mark McWatters, term expired.

Amanda Wood Laihow
Confirmed
Amanda Wood Laihow, of Maine, to be a Member of Occupational Safety and Health Review Commission for the remainder of a term expiring April 27, 2023, vice Heather L. MacDougall, resigned.

Bruce Poliquin
Pending
Bruce Poliquin, of Maine, to be a Director of the Securities Investor Protection Corporation for a term expiring December 31, 2021, vice Sharon Y. Bowen, term expired.

Jean M. Yarbrough
Confirmed
Jean M. Yarbrough, of Maine, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2022, vice Martha Wagner Weinberg, term expired.