Eye of Truth
Wyoming members of the US Senate

Wyoming members of the US Senate

Congressman John  Barrasso
Republican
Next Election: 2024
John Barrasso
Wyoming
202-224-6441

view facebook page

Latest Announcements:

Dec 31 1969 - 7:00 PM

Barrasso, Lummis, Risch, Crapo, Hageman, Simpson Urge U.S. Department of Transportation to Swiftly Aid Wyoming in Repairing Teton Pass Following Landslide

Dec 31 1969 - 7:00 PM

Senator Barrasso on Fox Business Mornings with Maria

twitter.com/SenJohnBarrasso

Latest Votes:

Jun 12 2024

Voted Yes On the Cloture Motion on PN1469

Judy W. Chang, of Massachusetts, to be a Member of the Federal Energy Regulatory Commission for a term expiring June 30, 2029

Jun 12 2024

Voted Yes On the Nomination on PN1471

Lindsay S. See, of West Virginia, to be a Member of the Federal Energy Regulatory Commission for a term expiring June 30, 2028

see all votes

Recently Sponsored Bills:

s4507 - Jun 11 2024

A bill to amend title 49, United States Code, to make the method used by the Department of Energy for calculating electric vehicle-equivalent petroleum fuel economy more accurate, and for other purposes.

s4454 - Jun 4 2024

A bill to provide for the establishment of an Operational Flexibility Grazing Management Program on land managed by the Bureau of Land Management, and for other purposes.

s4456 - Jun 4 2024

A bill to amend the Granger-Thye Act to modify the maximum term for certain special use permits for housing.

s4392 - May 22 2024

A bill to establish the Southern Border Wall Construction Fund and to transfer unobligated amounts from the Coronavirus State and local fiscal recovery funds to such Fund to construct and maintain physical barriers along the southern border.

sres689 - May 15 2024

A resolution supporting the goals and ideals of National Hospital Week, to be observed from May 12 through May 18, 2024.

Campaign Finance Summary:

Contributions: $0
Individual $0
PAC & SuperPac $0
Disbursements: $0
Individual Refunds $0
Committee Refunds $0
Debts Owed $0
Cash on Hand $0

view full campaign finance report

view fec.gov data

Congressman Cynthia M. Lummis
Republican
Next Election: 2026
Cynthia M. Lummis
Wyoming
202-224-3424

view facebook page

Latest Announcements:

Jun 3 2024 - 4:05 PM

Lummis, Lee and Vance Demand Answers from Google Over Woke Gemini AI

May 30 2024 - 3:35 PM

Lummis, House Colleagues Urge President Biden Not to Veto Bipartisan SAB 121 CRA

twitter.com/SenLummis

Latest Votes:

Jun 12 2024

Voted Yes On the Cloture Motion on PN1469

Judy W. Chang, of Massachusetts, to be a Member of the Federal Energy Regulatory Commission for a term expiring June 30, 2029

Jun 12 2024

Voted Yes On the Nomination on PN1471

Lindsay S. See, of West Virginia, to be a Member of the Federal Energy Regulatory Commission for a term expiring June 30, 2028

see all votes

Recently Sponsored Bills:

s4155 - Apr 17 2024

A bill to provide for effective regulation of payment stablecoins, and for other purposes.

s3840 - Feb 29 2024

A bill to amend the Securities Exchange Act of 1934 to prohibit exchanges from effecting transactions in securities issued by natural asset companies, and for other purposes.

sjres59 - Feb 1 2024

A joint resolution providing for congressional disapproval under chapter 8 of title 5, United States Code, of the rule submitted by the Securities and Exchange Commission relating to "Staff Accounting Bulletin No. 121".

s5286 - Dec 15 2022

A bill to provide for the strengthening of the supervision of digital asset markets by self-regulatory organizations, and for other purposes.

s5169 - Dec 1 2022

A bill to amend title 23, United States Code, to establish a competitive grant program for projects for commercial motor vehicle parking, and for other purposes.

Campaign Finance Summary:

Contributions: $0
Individual $0
PAC & SuperPac $0
Disbursements: $0
Individual Refunds $0
Committee Refunds $0
Debts Owed $0
Cash on Hand $0

view full campaign finance report

view fec.gov data

Confirmed & Pending Nominations in Wyoming

Randall P. Huff
Confirmed
Randall P. Huff, of Wyoming, to be United States Marshal for the District of Wyoming for the term of four years, vice Joseph Campbell Moore, term expired.

Robert Wallace
Confirmed
Robert Wallace, of Wyoming, to be Assistant Secretary for Fish and Wildlife, vice Thomas L. Strickland, resigned.